Kur'an-ı Kerimden Ayetler

 LEDÜN DAMLALARI 

REGAİP-RAĞBET-MEYİL

 

FİHİBİSMİLLAHİ
 
Her gününüz ve geceniz Regaip olsun. Regaip kelimesinin anlamı "meyletmek, rağbet etmektir". İslam aleminin rağbeti Allah-u Teala'ya ve Resulüne olmalıdır.

 

Allah-u Teala, kullarından insanlara olan meylinin ve Rağbetinin diğer varlıklara göre ne kadar fazla olduğunu şu mübarek ayetiyle bildiriyor:

"Biz, hakikaten insanoğlunu şan ve şeref sahibi kıldık. Onları yerde ve denizde taşıdık; kendilerine güzel rızıklar verdik. Yine onları, yarattıklarımızın bir çoğundan cidden üstün kıldık" Isra suresi – 70

Allah-u Teala'nın insalara olan meyil ve muhabbeti ilk yaratılışta, Alem-i ervahtan beri vardır. Allah-u Teala'nın insanlara rağbeti Rahmetindendir. Bu sebeple beden alemine gönderdikleri insanları; peygamberleri ve mübarek kitapları ile uyarmış, O'na Alem-i ervahta verdiğimiz sözleri ve orada kendisine olan Rağbet ve muhabbetimizi hatırlatmıştır ki, o an biz kulların Alem-i ervahtan beden alemine geldikten sonra, Allah-u Teala'ya meyil, muhabbet, rağbet ve ibadetle dönüşümüzün beklendiği hasret günüdür.

"Ve enzirhüm yevm el hasreti, iz kudiyel'emr ve hüm gafletin ve hüm lâ Yü'minûn"
"Onları hasret günü ile uyar, gaflet içinde iman etmezken iş olup biter" Meryem Suresi - 39


Yani onlar gaflet içinde bana iman etmeyip rağbet etmezlerse, öldüklerinde çok geç olur.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) de ümmetine Rağbeti pek fazladır. Bizler için çok sıkıntılı bir hayat yaşamıştır, hep ümmetin iyiliği ve Allah-u Teala'ya rağbetinin artması için uğraşmıştır.


Peki bizim Allah-u Teala'ya ve Resulüne rağbetimiz nasıl hiç düşündünüz mü?
Sadece mübarek gecelerde mi rağbet edeceğiz?
Neden parça parça olmuşuz?


Her gününüzü ve gecenizi mübarek bilin, Allah-u Teala'ya, Resulüne, İslam'a ve Peygamber Efendimizin (s.a.v.) mübarek sancağı altında birleşmeye Rağbetinizi artırın.


Allah-u Teala rağbet ve Regaip gecelerinizi artırsın rağbet ve Regaip geceleriniz mübarek olsun.


Bizi de duada unutmayın, Allah'a emanet olun mübarek kardeşlerim.

 

CAFER İSKENDEROĞLU